Dieta Haya – z czym to się „je”?

dieta haya zasady


Na czym polega dieta Haya?

Dieta Haya została opracowana na początku XX wieku i jest jednym z elementów systemu leczenia opartego na racjonalnym odżywianiu się, przez amerykańskiego lekarza dr Williama Howarda Haya. Dieta Haya od stu lat jest wykorzystywana w leczeniu osób cierpiących na wzdęcia, zaparcia, zaburzenia pracy nerek i jelit.

Dieta Haya to więc nie tylko sposób odchudzania. Jest zbilansowana i bardzo zróżnicowana, więc dostarcza organizmowi składników umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie, poprawia trawienie, a co najważniejsze, nie powoduje osłabienia gdyż pozwala na jedzenie wszystkiego w dowolnych ilościach. Produkty muszą być tylko odpowiednio zestawiane i konieczne jest spożywanie trzech zasadniczych posiłków w ciągu dnia, a oprócz nich drugiego śniadania i podwieczorku.

Jak działa dieta Haya?

Dr William Hay w oparciu o swoje badania i doświadczenia Iwana Pawłowa ustalił, że różne produkty mają różny czas trawienia, a więc różny czas pozostawania w żołądku eco slim apteka. Produkty zawierające głównie skrobię, np. chleb,  ziemniaki oraz makaron opuszczają żołądek po mniej więcej 2 godzinach, natomiast mięso po około 4 godzinach. Jednakże połączenie tych produktów w jeden posiłek powoduje zwiększenie czasu potrzebnego na trawienie w żołądku nawet do 8-10 godzin. Im więcej takich mieszanych posiłków spożywamy tym większy odczuwamy dyskomfort ze strony przewodu pokarmowego w postaci niestrawności, zaparć, a w konsekwencji przybieramy na wadze. Tak więc te same produkty jedzone razem powodują tycie, natomiast jedzone oddzielnie – odchudzają.

Co się je podczas diety Haya?

Dieta Haya dopuszcza w zasadzie spożywanie wszystkich produktów. Jak każda dieta zaleca wyeliminowanie alkoholu, mocnej kawy i herbaty, ograniczenie słodyczy tutaj. Wskazane jest też zrezygnować z białego chleba, makaronu i ryżu, na rzecz tych z pełnoziarnistych produktów. Wg zaleceń konieczne jest spożywanie trzech głównych posiłków w ciągu dnia, a oprócz nich drugiego śniadania i podwieczorku. Posiłki białkowe i skrobiowe powinna dzielić czterogodzinna przerwa. Wodę mineralną można pić w dowolnych ilościach, ale tylko między posiłkami, nigdy w trakcie. Owoce, należące do grupy neutralnej, można jeść tylko na pusty żołądek albo jako przekąskę między głównymi posiłkami.

Dieta Haya to dieta zbilansowana i bardzo zróżnicowana, dostarcza więc składników umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie organizmu, poprawia trawienie, a co najważniejsze, nie powoduje osłabienia gdyż pozwala na jedzenie wszystkiego w dowolnych ilościach (tutaj zalecamy jednak rozwagę i zdrowy rozsądek). Nie ma ograniczeń wiekowych do stosowania diety dr Haya https://pl.wikipedia.org/wiki/Wegetarianizm. Dieta ta została opracowana dla osób cierpiących na wzdęcia, zaparcia, zaburzenia pracy jelit oraz z chorobami nerek.

Zalety diety Haya

Dieta rozdzielna dr Haya, pomimo jej właściwości leczniczych, będzie równie pomocna w odchudzaniu co dowolna dieta odchudzająca. Wg dostępnych danych spodziewany efekt odchudzający powinien oscylować, w zależności od ilości spożywanego pokarmu w poszczególnych posiłkach, od 2 do 3 kg tygodniowo. Niewątpliwym efektem stosowania diety Haya jest poprawa stanu zdrowia, szczególnie pozbycie się uciążliwych zaparć, wzdęć i innych przykrych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego i nerek. Dieta Haya to dieta zbilansowana i bardzo zróżnicowana, można ją stosować przez całe życie. Tak więc, nie istnieje w tym przypadku ryzyko wystąpienia efektu jo-jo i można dzięki jej stosowaniu jednocześnie ułatwić sobie zdobycie i utrzymanie szczupłej sylwetki oraz poprawić zdrowie.

Rate this post