Glistnica (Glista ludzka) – objawy i leczenie

natural antiparasitic cleanse green juices 1


Glista ludzka (Acsaris lumbricoides) – Choroba ta jest wywołana zakażeniem jajami glisty ludzkiej. Jaja wraz z kałem dostają się do ziemi, gdzie mogą wegetować do 1,5 roku. Najczęściej dochodzi do zakażenia przy jedzeniu surowych jarzyn z pola nawożonego ludzkimi odchodami lub wypiciu wody zawierającej jaja pasożyta .

Sprawdź preparat na glistnicę – Detoxic

Główka glisty wyglądem przypomina guzik. Końce, na których znajduje się główka oraz tak zwany ogon, są znacznie cieńsze od części środkowych glisty. Całe ciało zawiera liczne bruzdy poprzeczne. Samice w środku ciała mają otwór płciowy, przez który wydzielają jaja dzisiaj.

Zasiedlenie przewodu pokarmowego przez glistę ludzką często nie daje żadnych objawów, ale u niektórych chorych pojawia się kaszel i gorączka w czasie wędrówki larw do płuc po ich przejściu przez błonę śluzową jelita.

W jelicie z jajeczek wykluwają się larwy, które przedostają się do naczyń krwionośnych, stamtąd do wątroby i płuc. Rosnące larwy rozrywają naczynia krwionośne płuc i przechodzą przez oskrzela  i tchawicę do jamy ustnej gardła, a następnie przez połknięcie do jelita, w którym przekształca się w postać dojrzałą. Tam zwykle znajduje się najwięcej glist, gdzie samica składa jaja, które wydalane są z kałem.

W jelicie glisty powodują jego nieżyt, rzadko dochodzi do zatkania światła  i niedrożności lub do perforacji ściany jelita i zapalenia otrzewnej https://pl.wikipedia.org/wiki/Glistnica. Wniknięcie glist do dróg żółciowych prowadzi do żółtaczki mechanicznej, a przedostanie się do wyrostka robaczkowego do objawów jego ostrego zapalenia, zmuszających do interwencji chirurgicznej.

W zależności od wędrówki robaka mogą powstawać objawy ze strony różnych narządów, w których larwy powodują odczyny zapalne np. w okresie wędrówki larw  przez płuca może powstawać zapalenie płuc lub pojawiają się w płucach nacieki eozynofilowe. Objawy spowodowane są działaniem alergicznym(świąd skóry, wypryski) i toksycznym robaków lub miejscowym wpływem drażniącym. Mogą zdarzać się przypadki niedrożności przewodu pokarmowego lub przewodów żółciowych z powodu zaczopowania glistami.

Zarobaczenie glistą ludzką zdarza się często tam, gdzie zapomina się o podstawowych zasadach higieny, nie przygotowuje się czysto pokarmów. Spotyka się je częściej wśród ludności wiejskiej.

Glista ludzka jest bardzo często spotykana zwłaszcza u dzieci. Poza objawami, jakie występują w przypadkach zakażenia tasiemcami, glista ludzka powoduje nieraz swędzenie w nosie, pieczenie oczu. Jeżeli glisty przenikają do dróg żółciowych, stać się mogą przyczyną żółtaczki, gdyż zatykają całkowicie lub prawie całkowicie odpływ żółci do dwunastnicy.

Rate this post