Kiedy najlepiej zajść w ciążę?

kiedy najlepiej zajsc w ciaze


Optymalny wiek: Nie ma optymalnego wieku do zajścia w ciążę. W każdym okresie życia zalety i wady zależą od stanu zdrowia, sytuacji w pracy i układów między partnerami. Młode kobiety mogą być niedostatecznie przygotowane psychicznie i emocjonalnie do ciąży i wymagań opieki nad dzieckiem, a dojrzałe (powyżej 35 roku życia) są bardziej narażone na komplikacje np. na nadciśnienie. Istnieje także większe ryzyko, że ich dzieci będą miały nieprawidłowości chromosomalne takie jak zespół Downa.

Po poronieniu: Chociaż fizyczne zapłodnienie możliwe jest, gdy tylko będziesz miała następną miesiączkę, to jednak czasem osiągnięcie gotowości psychicznej trwa dłużej. Jeżeli poroniłaś kilka razy, to powinnaś poddać się specjalistycznym badaniom, które pozwolą określić przyczynę poronień. Prawdopodobnie najlepiej będzie poczekać na wyniki tych testów przed podjęciem kolejnej próby zajścia w ciążę.

Po szczepieniu przeciwko różyczce: Szczepionka zawiera niewielką ilość osłabionych żywych wirusów, które Twój organizm uzna za ciało obce i przeciwko którym się uodporni. Zazwyczaj trwa to 3 miesiące. W tym czasie nie należy narażać rozwijającego się dziecka na kontakt z wirusem.

Następna ciąża: Czas, jaki powinien upłynąć od urodzenia dziecka do poczęcia następnego, zależy od wielu czynników (m.in. sytuacja rodzinna i stosunki w pracy). Z medycznego punktu widzenia zalecana jest roczna przerwa umożliwiająca całkowitą regenerację organizmu. Jeżeli zajdziesz w ciążę w okresie, w którym karmisz piersią bardzo małe dziecko, to może się to niekorzystnie odbić na Twoim zdrowiu fizycznym i równowadze psychicznej. Zdrowie może ucierpieć, bowiem organizm będzie zmagać się z dodatkowymi wymaganiami.

Po cięciu cesarskim: Cięcie cesarskie to operacja brzuszna, po której gojenie może trwać nawet kilka miesięcy. Dojście do formy po cięciu cesarskim może zająć znacznie więcej czasu niż po normalnym porodzie.

Rate this post