Objawy zawału

stethoscope with heart on a white background


Przyczyny zawału

Zawał serca przytrafia się współczesnym ludziom bardzo często. Dotyka osoby w coraz młodszym wieku i coraz częściej nie jest poprzedzony żadną chorobą. Może pojawić się znienacka wskutek silnej dawki emocji. Wielokrotnie jest on rezultatem niezdrowego stylu życia. Chodzi tu głównie o zbyt tłustą dietę doprowadzającą do choroby wieńcowej lub miażdżycy. Zatory pojawiające się w tętnicach z powodu odkładającego się cholesterolu utrudniają przepływ krwi, przyczyniając się do niedotlenienia serca, a w efekcie ataku.

Przyczyną zawału może być także uraz bądź wstrząs. Ponadto, zwiększone ryzyko zachorowania występuje u osób, u których wcześniej w rodzinie dochodziło do ataków serca oraz u tych, którzy cierpią na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, marskość wątroby https://pl.wikipedia.org/wiki/Nadci%C5%9Bnienie_t%C4%99tnicze. U mężczyzn zawał pojawia się częściej i występuje głównie w przedziale wiekowym 32-50, a u kobiet 45-70. Pozostałe powody i czynniki ryzyka występowania zawału serca mięśniowego można poznać szukając ich w encyklopedii medycznej, w poradnikach zdrowotnych, niektórych czasopismach bądź też w sieci pod hasłem „zawał serca przyczyny”.

Objawy zawału – jak je rozpoznać?

Żeby móc dostrzec niepokojące sygnały, koniecznie powinniśmy wiedzieć, jakie są ma zawał serca objawy. Dzięki temu, będziemy w stanie odpowiednio szybko reagować na zmiany samopoczucia. Przede wszystkim, symptomem jest wyraźny ból w klatce piersiowej. Może on promieniować na okoliczne miejsca takie, jak choćby mostek czy lewy bark pl.wikipedia.org. Co ciekawe, zdarza się, że to właśnie ból lewej ręki bądź pleców okazuje się być pierwszym objawem, którego nie potrafimy powiązać z problemami serca. Bólom w klatce piersiowej mogą towarzyszyć duszności, nudności, potliwość, zwiększona temperatura ciała. Czasem pojawia się nieodparte poczucie zagrożenia, lęku. Najwyraźniejszym objawem staje się jednak przeszywający, nie ustępujący ból.

Niestety, zawał objawy swoje ma niejednoznaczne. Ból lewego ramienia, ból pleców, a nawet ból w klatce piersiowej występują także w wielu innych sytuacjach, dlatego tak często są przez nas lekceważone pl.wikipedia.org. Nie przejmują się nimi głównie osoby, u których dotychczas nie stwierdzono problemów w funkcjonowaniu mięśnia sercowego. Niemniej jednak, należy bacznie obserwować zjawiska zachodzące w naszym organizmie tak, żeby wyczulić się na pewne dolegliwości.

Zapobieganie zawałowi serca

Dobrze jest też regularnie wykonywać badania EKG, by w razie nieprawidłowości w pracy serca, móc je jak najszybciej zdiagnozować, ewentualnie podjąć też leczenie. Jeśli lekarz stwierdzi, że nasze serce może być podatne na zawał, niepokoić powinny nas nawet drobne objawy bólowe, o ile nie przechodzą po kilku godzinach. Długotrwała bolesność pleców, ramienia, bóle klatki piersiowej, szczególnie te połączone z dusznościami pojawiające się bez konkretnego powodu także powinny wzbudzać pewną dozę niepewności. W takich sytuacjach warto unikać wysiłku, zapewniając sobie odpoczynek, spokój i na wszelki wypadek, przebywając wśród osób, które w razie potrzeby, udzielą nam pierwszej pomocy.

Rate this post